Committees & Councils

2021-2022

Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Scott Jarvis, The University of Utah (Treasurer; term expires in March 2025)
  • Patricia Duff, University of British Columbia (President; term expires in March 2022)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (1st Vice President; term expires in March 2022)
  • Peter DeCosta, Michigan State University (2nd Vice President; term expires in March 2022)
  • Kendall King, University of Minnesota (Immediate Past President; term expires in March 2022)
  • Terry Dougherty, AAAL Business Office (ex officio, non-voting; Managing Director)

FFAL Trustees

  • Chair: Joan Kelly Hall, The Pennsylvania State University (term expires in March 2023)
  • Past Chair: Suresh Canagarajah, Pennsylvania State University (term expires in March 2022)
  • Associate Chair: Dudley Reynolds, Carnegie Mellon University Quatar (term expires in 2024)
  • Laxmi Ojha, Michigan State University (GSC representative, non-voting; term expires in March 2022)
  • Xiao Tan, Arizona State University (GSC representative, non-voting; term expires in March 2022)
  • Scott Jarvis, The University of Utah (Treasurer, ex officio, voting; term expires in March 2025)

Nominating Committee

  • Chair: Junko Mori, University of Wisconsin at Madison (term expires in March 2022)
  • Kendall King, The University of Minnesota (ex officio, Immediate Past President; term expires in March 2022)

Resolutions Committee

  • Chair: Luke Plonsky, Northern Arizona University (term expires in March 2022
  • Noha Ghali, The University of North Carolina at Charlotte (term expires in March 2023)
  • Yiran Xu, University of California, Merced (term expires in March 2022)
  • Patricia Duff, University of British Columbia (liaison, non-voting, President; term expires in March 2022)

Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (term expires in March 2022)
  • Vice-Chair: Rachel Showstack, Wichita State University (term expires in March 2022)
  • Svetlana Koltovskaia, Oklahoma State University (GSC Designee) (term expires in March 2022)
  • Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (term expires in March 2023)
  • Katherine Moran, Center for Applied Linguistics (ex officio: President of CAL) (term expires in March 2023)
  • Amelia Tseng, American University (ex officio: JNCL Representative) (term expires in March 2026)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio: Immediate Past President)

Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: Wayne Wright, Purdue University (term expires in March 2022)
  • Aya Matsuda, Arizona State University (term expires in March 2022)
  • Jonathan Rosa, Stanford University (term expires in March 2022)
  • Kathleen Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (ex officio: 2021 awardee)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio: Immediate Past President; term expires in March 2022)

Graduate Student Award Committee

  • Chair: Jongbong Lee, Nagoya University of Commerce & Business, Japan (term expires in March 2022)
  • Meagan Driver, Michigan State University (term expires in March 2022)
  • Atsushi Hasegawa, The University of Hawai‘i at Mānoa (term expires in March 2023)
  • Yuliana Kenfield, Western Oregon University (term expires in March 2022)
  • Paul J. Meighan, McGill University, Canada (GSA winner in 2021)

Book Award Committee

  • Chair: Nancy Bell, Washington State University (elected; term expires in March 2022)
  • Jasone Cenoz, University of the Basque Country, Spain (elected; term expires in March 2022)
  • Angela Creese, The University of Stirling, UK (appointed; term expires in March 2022)
  • Xuesong (Andy) Gao, University of New South Wales, Australia (elected; term expires in March 2023)
  • Anne Marie Guerrettaz, Washington State University (appointed; term expires in March 2022)
  • John Hedgcock, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (elected; term expires in March 2023)
  • Judit Kormos, Lancaster University, UK (elected; term expires in March 2023)
  • Stephanie Vandrick, University of San Francisco (appointed in 2021; term expires in March 2024)
  • Matthew Prior, Arizona State University (appointed; term expires in March 2024)
  • Miyuki Sasaki, Waseda University, Japan (appointed; term expires in March 2024)
  • Christina Higgins, The University of Hawai‘i at Mānoa (Member-at-Large; term expires in March 2022)

Dissertation Award Committee

  • Chair: Amanda Kibler, Oregon State University (elected; term expires in March 2022)
  • Hayriye Kayi-Aydar, University of Arizona (elected; term expires in March 2023)
  • Maggie Kubanyiova, University of Leeds, UK (elected; term expires in March 2023)
  • Kevin McManus, The Pennsylvania State University (elected; term expires in March 2023)
  • Randi Reppen, Northern Arizona University (appointed; term expires in March 2023)
  • Jaran Shin, Jyung Hee University, Korea (appointed; term expires in March 2023)
  • Julie Sykes, University of Oregon (Member-at-Large; term expires in March 2023)

Research Article Award Committee

  • Chair: Ute Römer, Georgia State University (elected; term expires in March 2022)
  • Yuko Butler, The University of Pennsylvania (appointed; term expires in March 2023)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires in March 2023)
  • Jason Mizell, University of Connecticut (appointed; term expires in March 2024)
  • Junko Mori, University of Wisconsin Madison (elected; term expires in March 2022)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires in March 2023)

Distinguished Public Service Award Committee

  • Chair: Ari Sherris, Texas A&M University-Kingsville (appointed; term expires in March 2022)
  • Uju Anya, The Pennsylvania State University (elected, term expires in March 2023)
  • Suhanthie Motha, The University of Washington (appointed; term expires in March 2022)
  • Manka Varghese, The University of Washington (elected, term expires in March 2023)
  • Kendall King, University of Minnesota (Immediate Past President; term expires in March 2022)

Committee on Online Education and Outreach

  • Chair: Carolin Fuchs, Northeastern University (appointed; term expires in March 2022)
  • Vice-Chair: Michael Amory, Oklahoma State University (appointed; term expires in March 2023)
  • Joe Cunningham, Georgetown University (appointed; term expires in March 2023)
  • Yu Jung Han, The University of Rochester (appointed; term expires in March 2022)
  • Jinrong Li, Georgia Southern University (appointed; term expires in March 2023)
  • Stephanie Link, Oklahoma State University (appointed; term expires in March 2022)
  • Stephen Skalicky, Victoria University Wellington (appointed; term expires in March 2024)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio: Immediate Past President; term expires in March 2022)

Committee on Conference Connections

  • Chair: Bethany Gray, Iowa State University (appointed; term expires in March 2023)
  • Dustin Crowther, The University of Hawai‘i at Mānoa (appointed; term expires in March 2023)
  • Matt Kessler, University of South Florida (appointed; term expires in March 2023)
  • Jiyoon Lee, University of Maryland, Baltimore County (appointed; term expires in March 2023)
  • Bedrettin Yazan, University of Texas at San Antonio (appointed; term expires in March 2023)
  • Laxmi Prasad Ojha, Michigan State University (appointed; term expires in March 2022)
  • Christina Ponzio, Michigan State University (appointed; term expires in March 2022)
  • Irasema Mora Pablo, Universidad de Guanajuato, Mexico (appointed; term expires in March 2024)
  • Mihiri Jansz, The Open University of Sri Lanka, Sri Lanka (appointed; term expires in March 2024)
  • Brittany Frieson, University of North Texas (appointed; term expires in March 2024)
Graduate Student Council
  • Co-chair (GSC representative on EC & FFLA): Laxmi Prasad Ojha, Michigan State University (term expires in March 2022)
  • Co-chair (GSC representative on PAEC): Svetlana Koltovskaia, Oklahoma State University (term expires in March 2022)
  • Secretary (GSC representative on FFAL): Xiao Tan, Arizona State University (term expires in March 2022)
  • Member-at-Large (Newsletter): Nathan Thomas, UCL Institute of Education, UK (term expires in March 2022)
  • Member-at-Large (Social Media): Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania (term expires in March 2022)
  • Member-at-Large (Event Planning): Lupe Rincon-Mendoza, The Pennsylvania State University (term expires in March 2022)