Committees, Councils, & Task Forces

Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Scott Jarvis, Northern Arizona University (Treasurer; term expires in March 2025)
  • Peter De Costa, Michigan State University (President; term expires in March 2025)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (President-Elect; term expires in March 2025)
  • Manka Varghese, University of Washington (1st Vice President; term expires in March 2025)
  • Mari Haneda, The Pennsylvania State University (2nd Vice President; term expires in March 2025)
  • John Wayne dela Cruz, McGill University (appointed, GSC representative)
  • Val Smith, AAAL Business Office (ex officio, non-voting, Managing Director)

Committee on Conference Connections

  • Chair: Irina Zaykovskaya, University of Minnesota - Twin Cities (appointed; term expires in March 2026)
  • Romy Ghanem, Northern Arizona University (term expires in March 2025)
  • Irasema Mora Pablo, Universidad de Guanajuato, Mexico (appointed; term expires in March 2025)
  • In Ji Sera Chun, University of Hawai‘i at Mānoa (appointed; term expires in March 2025)
  • Anna Mendoza, University of Illinois at Urbana-Champaign (appointed; term expires in March 2026)
  • Kevin Tai, Hong Kong University (appointed; term expires in March 2027)
  • Ji-Young Shin, University of Toronto (appointed; term expires in March 2027)
  • John Wayne dela Cruz, McGill University (appointed, GSC representative)
  • Mari Haneda, The Pennsylvania State University (ex officio, non-voting, 2nd Vice President; term expires in March 2026)

Committee for Online Education and Outreach

  • Chair: Katherine Christoffersen, University of Texas Rio Grande Valley (appointed; term expires in March 2025)
  • Stephen Moody, Brigham Young University (appointed; term expires in March 2025)
  • Svetlana Koltovskaia, Northeastern State University (appointed; term expires in March 2025)
  • Sarah Hercula, Missouri University of Science and Technology (AAALetter Editor: appointed; term expires in March 2025)
  • Marda Rose, The Bishop's School (appointed; term expires in March 2025)
  • Katie Burns, Carnegie Mellon University (appointed; term expires in March 2025)
  • Jim Mischler, Northwestern State University of Louisiana (appointed; term expires in March 2026)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2025)

Dissertation Award Committee

  • Chair: Melike Ünal Gezer, TED University (appointed; term expires in March 2025)
  • Brittany Frieson, University of North Texas (appointed; term expires in March 2025)
  • Chaoran Wang, Colby College (appointed; term expires in March 2026)
  • Xuesong Gao, University of New South Wales (EC liaison; term expires in March 2025)

Distinguished Public Service Award Committee

  • Chair: Nihat Polat, University of Maryland (appointed, term expires in March 2025)
  • Ashley Moore, Boston University (appointed; term expires in March 2025)
  • Paul Kei Matsuda, Arizona State University (elected; term expires in March 2026)
  • Maricel Santos, San Francisco State University (elected; term expires in March 2026)
  • Yasuko Kanno, Boston University (EC liaison; term expires in March 2025)

Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: Doris Warriner, Northwestern University (appointed, term expires in March 2025)
  • Li Wei, University College London (appointed, term expires in March 2025)
  • Veronica Valdez, University of Utah (appointed, term expires in March 2025)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio, non-voting: 2024 awardee)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (ex officio, non-voting, President-Elect; term expires in March 2024)

Distinguished Service and Engaged Research Graduate Student Award in Relation to Diversity Efforts Committee

  • Chair: John Wayne dela Cruz, McGill University (appointed, GSC Chair; term expires in March 2025)
  • Anwar Ahmed, University of British Columbia (term expires in March 2025)
  • John Odudele, University of Alaska Fairbanks (appointed, GSC Representative; term expires in March 2025)
  • Elizabeth Miller, The University of North Carolina at Charlotte (EC liaison; term expires in March 2025)

FFAL Trustees

  • Chair: Shawn Loewen, Michigan State University (term expires in March 2026)
  • Past Chair: Linda Harklau, University of Georgia (term expires in March 2025)
  • Scott Jarvis, The University of Utah (ex officio, voting, Treasurer; term expires in March 2025)
  • Glenn Martinez, The University of Texas at San Antonio (term expires in March 2025)

First Book/Book Award Committee

  • Chair: Miguel Perez-Milans, University College London (elected, term expires in March 2025)
  • Saskia Van Viegen, York University (appointed; term expires in March 2025)
  • Mostafa Papi, Florida State University (appointed; term expires in March 2025)
  • Hyunjung Shin, University of Saskatchewan (elected, term expires in March 2025)
  • Okim Kang, Northern Arizona University (elected, term expires in March 2026)
  • Uju Anya, Carnegie Mellon University (elected, term expires in March 2026)
  • Xuesong (Andy) Gao, University of New South Wales, Australia (elected, term expires in March 2026)
  • Pramod K. Sah, Education University of Hong Kong (appointed; term expires in March 2027)
  • Tommaso Milani, Pennsylvania State University (appointed; term expires in March 2027)
  • Sender Dovchin, Curtin University (appointed; term expires in March 2027), 
  • Yasuko Kanno, Boston University (EC liaison; term expires in March 2025)

Graduate Student Award Committee

  • Chair: Mimi Li, Texas A&M University-Commerce (term expires in March 2025)
  • Ismaeil Fazel, University of British Columbia (appointed; term expires in March 2025)
  • Larissa Goulart da Silva, Montclair State University (appointed; term expires in March 2025)
  • Thor Sawin, Institute of International Studies at Monterey (appointed; term expires in March 2025)
  • Rachel Bhansari, Portland State University (appointed; term expires in March 2025)
  • Xuesong Gao, University of New South Wales (EC liaison; term expires in March 2025)

Nominating Committee

  • Chair: Jamie Schissel, The University of North Carolina at Greensboro (term expires in March 2025)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (ex officio, non-voting, President-Elect; term expires in March 2025)

Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Anwar Ahmed, University of British Columbia (term expires in March 2025)
  • Vice-Chair: Uju Anya, Carnegie Mellon University (term expires March 2026)
  • Nasiba Norova, University of Massachusetts Boston (GSC Designee, appointed; term expires in March 2026)
  • Rima El Abdali, University of Tennessee, Knoxville, (appointed; term expires in March 2027)
  • Amelia Tseng, American University (ex officio: JNCL Representative) (term expires in March 2025)
  • Liying Cheng, Center for Applied Linguistics (ex officio: CAL Representative) (term expires in March 2025)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2025)

Research Article Award Committee

  • Chair: Christina Tardy, University of Arizona (elected; term expires in March 2025)
  • Gloria Park, Indiana University of Pennsylvania (elected; term expires in March 2025)
  • Lei Jiang, University of Kansas (appointed; term expires in March 2026)
  • Xun Yan, University of Illinois, Urbana Champaign (appointed; term expires in March 2027)
  • Xuesong Gao, University of New South Wales (EC liason; term expires in March 2025)

Resolutions Committee

  • Chair: Ron Darvin, UBC (appointed; term expires in March 2025)
  • Jayson Parba, University of Hawai‘i at Mānoa (appointed; term expires in March 2025)
  • Mi Yung Park, University of Auckland (appointed; term expires in March 2025)
  • Peter De Costa, Michigan State University (ex-officio, President; term expires in March 2025)

The Graduate Student Council
  • Co-Chair - John Wayne dela Cruz, McGill University, 
  • Co-Chair - Nasiba Norova, University of Massachusetts Boston, 
  • JEDI and Secretary – John Odudele, University of Alaska Fairbanks, 
  • Newsletter, Member-at-Large – Sarah Howard, Oregon State University, 
  • Event-Planning, Member-at-Large – Sudhashree Girmohanta, University of Toronto, 
  • Social Media, Member-at-Large – Myssan Laysy, Indiana University of Pennsylvania
Task Forces

A task force refers to a committee with a selected group of individuals who have been assigned to work on a special project or task to advance the work of the Executive Committee, a Standing Committee, or the President’s agenda. A task force will be appointed by the President.

A task force may be appointed in one of two ways: (1) by direct presidential appointment or (2) in response to a recommendation adopted by way of an approved motion by the Executive Committee.

Task forces will consist of a Chair and three to five (suggested) additional members whose expertise is in direct alignment with the charge or the nature of the task. Task forces are disbanded once the task is deemed complete. The work of the task force will be supported, if necessary, by the AAAL staff.

For more information on the creation and governance of task forces please refer to Standing Rule #7, Section B, Page 13 (Rev. March 2024). Standing Rules


Conference Task Force

Chair: Peter De Costa, Michigan State University

  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University
  • Scott Jarvis, The University of Utah, 
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia

Ad Hoc Committee on Justice, Equity, Diversity, and Inclusion (JEDI)

Co-chairs: Ashley Moore, University of British Columbia & Elizabeth Miller, The University of North Carolina at Charlotte

  • Usree Bhattacharya, University of Georgia 
  • Suresh Canagarajah, The Pennsylvania State University    
  • Trish Morita-Mullaney, Purdue University
  • Jennifer Phuong, Swarthmore College
Representatives on External Boards/Associations

AILA

  • International Committee - Agnes He, Stony Brook University, AAAL Secretary

  • Laura Gurzynski-Weiss, Indiana University, AILA Secretary General 

AIALA

  • Anne Marie Guerrettaz, Washington State University 

Cambridge University Press/Annual Review of Applied Linguistics

  • Editor: Alison Mackey, Georgetown University

American Anthropological Association Open-Access Repository Advisory Board

  • Sabina Perrino, SUNY Binghamton

JNCL (Joint National Committee for Languages)

  • Amelia Tseng, American University (term expires March 2025)

History

Click to view a PDF file of the history of AAAL committees from 1978 through the present.