Committees & Councils

Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Glenn Martinez, The Ohio State University (Treasurer)
  • Linda Harklau, University of Georgia (President)
  • Laura Collins, Concordia University (1st Vice President)
  • Kendall King, University of Minnesota (2nd Vice President)
  • Tim McNamara, The University of Melbourne (Immediate Past President)
  • Sarah Berke, AAAL Business Office (ex officio)


FFAL Trustees

  • Jo Ann (Jodi) Crandall, University of Maryland, Baltimore County (term ends March 2019)
  • William Grabe, Northern Arizona University (term ends March 2020)
  • Tom Ricento, University of Calgary (term ends March 2021)
  • Michael Amory, The Pennsylvania State University (GSC representative, voting)
  • James Coda, University of Georgia (GSC representative, non-voting)


Nominating Committee

  • Chair: Christine Tardy, University of Arizona
  • Tim McNamara, The University of Melbourne (ex officio, Immediate Past President)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia
  • Emma Marsden, University of York, UK
  • Matt Prior, Arizona State University
  • Paula Winke, Michigan State University

Resolutions Committee

  • Chair: Scott Jarvis, University of Utah
  • Kimberly Geeslin, Indiana University
  • Victoria Hasko, University of Georgia


Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (term ends March 2020)
  • Joel Gómez, Center for Applied Linguistics (ex officio: President of CAL)
    (term ends March 2020)
  • Meg Malone, Georgetown University (ex officio: JNCL Representative)(term ends March 2021)
  • Tim McNamara, The University of Melbourne (ex officio: Immediate Past President)
  • Adam Schwartz, Oregon State University (term ends March 2020)


Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: Junko Mori, University of Wisconsin-Madison
  • Pavel Trofimovich, Concordia University
  • Carol Chapelle, Iowa State University
  • Suresh Canagarajah, The Pennsylvania State University (ex officio: 2018 awardee)
  • Tim McNamara, The University of Melbourne (ex officio: Immediate Past President)


Graduate Student Award Committee

  • Chair: Luke Plonsky, Georgetown University
  • Sara Kangas, Lehigh University
  • Ana Pellicer-Sanchez, The UCL Institute of Education, London
  • Geoffrey Pinchbeck, Carleton University
  • Priti Sandhu, University of Washington


Book Award Committee

  • Chair: Martha Bigelow, University of Minnesota
    (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2020)
  • Theresa Catalano, University of Nebraska-Lincoln (appointed; term ends March 2021)
  • Peter De Costa, Michigan State University (elected; term ends March 2019)
  • Aline Godfroid, Michigan State University (appointed; term ends March 2021)
  • Stephen May, University of Auckland (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2020)
  • Mary Schleppegrell, University of Michigan (appointed; term ends March 2021)
  • Julie Sykes, University of Oregon (appointed; term ends March 2019)
  • Steven Talmy, University of British Columbia (elected; term ends March 2019)
  • Steven Thorne (Member-at-Large, Executive Committee; term ends March 2019)
  • Terry Wiley, Arizona State University (appointed; term ends March 2019)
  • Wayne Wright, Purdue University (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2020)


Dissertation Award Committee

  • Chair: Diane Belcher, Georgia State University (elected; term ends March 2019)
  • Xuesong (Andy) Gao, The University of New South Wales (appointed; term ends March 2021)
  • Alan Hirvela, Ohio State University (appointed; term ends term ends March 2020)
  • Karen E. Johnson, Pennsylvania State University (elected; term ends March 2019)
  • Kendall King, University of Minnesota (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2019)
  • Brian Paltridge, University of Sydney (appointed; term ends term ends March 2020)
  • Naoko Taguchi, Carnegie Mellon University (Member-at-Large, Executive Committee, term ends March 2020)

Research Article Award Committee

  • Chair: Andrea Revesz, University College London (appointed; term expires March 2020)
  • Robert DeKeyser, University of Maryland (elected; term expires March 2019)
  • Sandra McKay, San Francisco State University (elected; term expires March 2019)
  • Steven Thorne, Portland State University (Member-at-Large, Executive Committee; term ends March 2019)
  • Sue Starfield, University of New South Wales (appointed; term ends March 2021)


Distinguished Public Service Award Committee

  • Chair: Aneta Pavlenko, University of Oslo (appointed; term expires March 2019)
  • Nelson Flores, University of Pennsylvania (appointed; term expires March 2019)
  • Martha Bigelow, University of Minnesota (elected; term expires March 2020)
  • Christian Chun, University of Massachusetts, Boston (elected; term expires March 2020)
  • Charlene Polio, Michigan State University (Member-at-Large, Executive Committee; term ends March 2021)


Ad Hoc Committee on Diversity (Convened October 2017)

  • Chair: Peter De Costa, Michigan State University
  • Suresh Canagarajah, Penn State University
  • Daniel Isbell, Michigan State University
  • Glenn Martinez, Ohio State University
  • Elizabeth Miller, University of North Carolina at Charlotte
  • Christina Ponzio, Michigan State University
  • Andrea Revesz, University College London
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University
  • Manka Varghese, University of Washington


Ad Hoc Committee on Mentoring (Convened March 2018)

  • Chair: Peter De Costa, Michigan State University
  • Michael Amory, The Pennsylvania State University
  • Kathi M Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
  • Usree Batthachary, The University of Georgia
  • Carolina Bernales, Pontificia Universidad Catolica de Valparaiso
  • Dustin Crowther, Oklahoma State University
  • Glenn Martinez, The Ohio State University
  • Jason Mizell, The University of Georgia
  • Christina Ponzio, Michigan State University
  • Andrea Revesz, UCL IoE, University College London
  • Luke Plonsky, Georgetown University
  • Rayoung "Rae" Song, University of Massachusetts Amherst

Ad Hoc Committee on Online Education and Outreach (Convened July 2018)

  • Chair: Carolin Fuchs, Northeastern University
  • Michael Amory, The Pennsylvania State University
  • James Coda, University of Georgia
  • Sébastien Dubreil, Carnegie Mellon University
  • Fabiola Ehlers-Zavala, INTO Colorado
  • Christoph Hafner, City University of Hong Kong
  • Yu Jung Han, University of Rochester
  • Mirjam Hauck, The Open University
  • Meei-Ling Liaw, National Taichung University of Education
  • David Malinowski, San José State University
  • Robert O'Dowd, Universidad de Léon
  • Constanza Tolosa, University of Auckland
The Graduate Student Council
  • Co-Chair: Rayoung Song, University of Massachusetts-Amherst
  • Co-Chair: Michael Amory, The Pennsylvania State University
  • Member at Large: Jessica Lian, Georgia State University
  • Member at Large: James Coda, University of Georgia
  • Secretary: Shyam Pandey, Purdue University
Representatives on External Boards/Associations


AILA

  • International Committee - Fabiola Ehlers-Zavala, INTO Colorado State
  • Executive Committee - Shawn Loewen, Michigan State University (Member-at-Large)


JNCL (Joint National Committee for Languages)

  • Meg Malone, Georgetown University (term ends March 2021)


Cambridge University Press/Annual Review of Applied Linguistics

  • Editor: Alison Mackey, Georgetown University
  • 2 board-appointed editorial directors:
    • Kendall King, University of Minnesota (term ends December 2018)
    • Shondel Nero, New York University (term ends December 2019)

American Anthropological Associatin Open-Access Repository Advisory Board

  • Sabina Perrino,SUNY Binghamton
History

Click to view a PDF file of the history of AAAL committees from 1978 through present