Committees, Councils, & Task Forces

2022 to 2023

Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Scott Jarvis, The University of Utah (Treasurer; term expires in March 2025)
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University (President; term expires in March 2023)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (President-Elect; term expires in March 2023)
  • Peter De Costa, Michigan State University (1st Vice President; term expires in March 2023)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (2nd Vice President; term expires in March 2023)
  • Brittney Love, AAAL Business Office (ex officio, non-voting, Managing Director)

FFAL Trustees

  • Chair: Dudley Reynolds, Carnegie Mellon University Qatar (term expires in March 2024)
  • Past Chair: Joan Kelly Hall, The Pennsylvania State University (term expires in March 2023)
  • Linda Harklau, University of Georgia (term expires in March 2024)
  • Valentino Rahming, Carnegie Mellon University (GSC Representative; term expires in March 2023)
  • Scott Jarvis, The University of Utah (ex officio, voting, Treasurer; term expires in March 2025)

Nominating Committee

  • Chair: Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (elected, term expires in March 2023)
  • Wenhao Diao, University of Arizona (elected, term expires in June 2023)
  • Aline Godfroid, Michigan State University (elected, term expires in June 2023)
  • Amanda Kibler, Oregon State University (elected, term expires in June 2023)
  • M'Balia Thomas, University of Kansas (elected, term expires in June 2023) 
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, non-voting, President-Elect; term expires March 2023)

Resolutions Committee

  • Chair: Noha Ghali, The University of North Carolina at Charlotte (term expires in March 2023) 
  • Wendy Li,  Duke Kunshan University (term expires in March 2023) 
  • Prem Phyak, The Chinese University of Hong Kong (term expires in March 2023) 
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University (liaison, non-voting, President; term expires in March 2023)

Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Rachel Showstack, Wichita State University (term expires in March 2023)
  • Vice-Chair: Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (term expires in March 2023)
  • Jacob Rieker, Pennsylvania State University (GSC Designee) (term expires in March 2025)
  • Mario López-Gopar, Universidad Autónoma Benito Juárez de Oaxaca (term expires in March 2025)
  • Katherine Moran, Center for Applied Linguistics (ex officio: in representation of President of CAL)
  • Amelia Tseng, American University (ex officio: JNCL Representative) (term expires in March 2025)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: Jonathan Rosa, Stanford University (term expires in March 2023)
  • Shondel Nero, New York University (term expires in March 2023) 
  • Jerry Lee, University of California, Irvine (term expires in March 2023)
  • Alison Mackey, Georgetown University (ex officio, non-voting: 2022 awardee)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, non-voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Graduate Student Award Committee

  • Chair: Atsushi Hasegawa, University of Hawai'i at Mānoa (term expires in March 2023)
  • Virak Chan, Purdue University  (term expires in March 2023)
  • Jungmin Kwon, Michigan State University  (term expires in March 2023)
  • Joel Heng Hartse, Simon Fraser University  (term expires in March 2023)
  • Olumide Ajayi, University of Georgia (GSA winner in 2022)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires in March 2023)

First Book/Book Award Committee

  • Chair: Matthew Prior, Arizona State University (appointed; term expires in March 2024)
  • Xuesong (Andy) Gao, University of New South Wales, Australia (elected; term expires in March 2023)
  • John Hedgcock, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (elected; term expires in March 2023)
  • Judit Kormos, Lancaster University, UK (elected; term expires in March 2023)
  • Miyuki Sasaki, Waseda University, Japan (appointed; term expires in March 2024)
  • Stephanie Vandrick, The University of San Francisco (appointed in 2021; term expires in March 2024)
  • Saskia Van Viegen, York University (appointed; term expires in March 2025)
  • Mostafa Papi, Florida State University (appointed; term expires in March 2025)
  • Miguel Perez-Milans, University College London (elected, term expires in March 2025)
  • Hyunjung Shin, University of Saskatchewan (elected, term expires in March 2025)
  • Yasuko Kanno, Boston University (Member-at-Large, term expires in March 2024)

Dissertation Award Committee

  • Chair: Jaran Shin, Kyung Hee University, Korea (appointed; term expires in March 2023)
  • Hayriye Kayi-Aydar, The University of Arizona (elected; term expires in March 2023)
  • Michele Back, University of Connecticut (appointed, term expires in March 2024)
  • Maggie Kubanyiova, University of Leeds, UK (appointed; term expires in March 2023)
  • Kevin McManus, The Pennsylvania State University (elected; term expires in March 2023)
  • Randi Reppen, Northern Arizona University (appointed; term expires in March 2023)
  • Julie Sykes, The University of Oregon (Member-at-Large; term expires in March 2023)

Research Article Award Committee

  • Chair: Yuko Butler, The University of Pennsylvania (appointed; term expires in March 2023)
  • Jason Mizell, The University of Connecticut (appointed; term expires in March 2024)
  • Christine Tardy, University of Arizona (elected; term expires in March 2025)
  • Gloria Park, Indiana University of Pennsylvania (elected; term expires in March 2025)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires in March 2023)

Distinguished Public Service Award Committee

  • Chair: Manka Varghese, The University of Washington (elected, term expires in March 2023)
  • Uju Anya, Carnegie Mellon University (elected, term expires in March 2023)
  • Ashley Moore, Boston University (appointed; term expires in March 2025)
  • Nihat Polat, Texas State University (term expires in March 2025) 
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Committee for Online Education and Outreach

  • Chair: Michael Amory, Oklahoma State University (appointed; term expires in March 2023)
  • Vice-Chair: Stephanie Link, Oklahoma State University (AAALetter Editor: appointed, term expires in March 2023; committee term expires in March 2024)
  • Joe Cunningham, Georgetown University (appointed; term expires in March 2023)
  • Jinrong Li, Georgia Southern University (appointed; term expires in March 2023)
  • Stephen Moody, Brigham Young University (appointed; term expires in March 2024)
  • Katherine Christoffersen, University of Texas Rio Grande Valley (appointed; term expires in March 2025)
  • Svetlana Koltovskaia, Northeastern State University (term expires in March 2025)
  • Sarah Hercula, Missouri University of Science and Technology (term expires in March 2025)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Committee on Conference Connections

  • Chair: Dustin Crowther, The University of Hawai‘i at Mānoa (appointed; term expires in March 2023)
  • Brittany Frieson, The University of North Texas (appointed; term expires in March 2024)
  • Mihiri Jansz, The Open University of Sri Lanka, Sri Lanka (appointed; term expires in March 2024)
  • Matt Kessler, The University of South Florida (appointed; term expires in March 2023)
  • Jiyoon Lee, University of Maryland, Baltimore County (appointed; term expires in March 2023)
  • Irasema Mora Pablo, Universidad de Guanajuato, Mexico (appointed; term expires in March 2024)
  • Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania (appointed, GSC representative)
  • Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (appointed; term expires in March 2023)
  • Romy Ghanem, Northern Arizona University (term expires in March 2025)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (ex officio, non-voting, 2nd Vice President; term expires in March 2023)

Distinguished Service and Engaged Research Graduate Student Award in Relation to Diversity Efforts Committee

  • Chair: Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania (appointed, GSC Co-Chair; term expires in March 2023)
  • Jacob Rieker, The Pennsylvania State University (appointed, GSC Co-Chair; term expires in March 2023)
  • Valentino Rahming, Carnegie Mellon University (appointed, GSC Secretary, Diversity Committee; term expires in March 2023)
  • Rachel Showstack, Wichita State University (appointed, PAEC representative; term expires March 2023)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (appointed, 2nd Vice President; term expires in March 2023)
The Graduate Student Council
  • Co-Chair: Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania
  • Co-Chair: Jacob Rieker, The Pennsylvania State University
  • Secretary, Member-at-large (Diversity): Valentino Rahming, Carnegie Mellon University
  • Member-At-Large (Event Planning): Sophia Minnillo, University of California, Davis
  • Member-At-Large (Newsletter): Alyssa Wolfe, Michigan State University
  • Member-At-Large (Social Media): Paul J. Meighan, McGill University, Canada

Task Forces

A task force refers to a committee with a selected group of individuals who have been assigned to work on a special project or task to advance the work of the Executive Committee, a Standing Committee, or the President’s agenda. A task force will be appointed by the President.

A task force may be appointed in one of two ways: (1) by direct presidential appointment or (2) in response to a recommendation adopted by way of an approved motion by the Executive Committee.

Task forces will consist of a Chair and three to five (suggested) additional members whose expertise is in direct alignment with the charge or the nature of the task. Task forces are disbanded once the task is deemed complete. The work of the task force will be supported, if necessary, by the AAAL staff.

For more information on the creation and governance of task forces please refer to Standing Rule #7, Section B, Page 13 (Rev. June 30th,2022).Standing Rules


Conference Task Force

Chair: Lourdes Ortega, Georgetown University 

  • Patricia Duff, University of British Columbia
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University
  • Scott Jarvis, The University of Utah
  • Svetlana Koltovskaia, Northeastern State University
  • Dawn Lucovich
  • Paul J. Meighan, McGill University, Canada

DEIA Task Force

Co-Chair: Ashley Moore, University of British Columbia

Co-Chair: Manka Varghese, The University of Washington

  • Patricia Baquedano-Lopez, UC Berkeley
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia
  • Valentino Rahming, Carnegie Mellon University
  • Svetlana Koltovskaia, Northeastern State University
  • Quentin Williams, University of the Western Cape

Early Career Task Force

Chair: Kathryn Accurso, University of British Columbia

Executive Committee Liason: Paricia Duff, University of British Columbia

  • Crissa Stephens, Georgetown University
  • Jason Mizell, University of Miami, Florida
  • Jonbong Lee, Cyber Hankuk University of Foreign Studies
  • Marsha Liaw, Pioneer Valley Chinese Immersion Charter School/University of Massachusetts Amherst

NomCo Task Force

Chair: Peter De Costa, Michigan State University

  • Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University
  • Christina Higgins, University of Hawaiʻi at Mānoa
  • Rosa Manchon, Universidad de Murcia
  • Junko Mori, University of Wisconsin at Madison
Representatives on External Boards/Associations

AILA

  • International Committee - Agnes He, Stony Brook University, AAAL Secretary

  • Laura Gurzynski-Weiss, Indiana University, AILA Secretary General

AIALA

  • Anne Marie Guerrettaz, Washington State University


Cambridge University Press/Annual Review of Applied Linguistics

  • Editor: Alison Mackey, Georgetown University

  • 2 board-appointed editorial directors:

    • Uju Anya, Carnegie Mellon University (term expires in December 2022)

    • Prem Phyak, The Chinese University of Hong Kong (term expires in April 2023)

American Anthropological Association Open-Access Repository Advisory Board

  • Sabina Perrino, SUNY Binghamton

JNCL (Joint National Committee for Languages)

  • Amelia Tseng, American University (term expires March 2025)

History

Click to view a PDF file of the history of AAAL committees from 1978 through the present.