Committees & Councils

2022 to 2023

Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Scott Jarvis, The University of Utah (Treasurer; term expires in March 2025)
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University (President; term expires in March 2023)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (President-Elect; term expires in March 2023)
  • Peter De Costa, Michigan State University (1st Vice President; term expires in March 2023)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (2nd Vice President; term expires in March 2023)
  • Brittney Love, AAAL Business Office (ex officio, non-voting, Managing Director)

FFAL Trustees

  • Chair: Dudley Reynolds, Carnegie Mellon University Qatar (term expires in March 2024)
  • Past Chair: Joan Kelly Hall, The Pennsylvania State University (term expires in March 2023)
  • Linda Harklau, University of Georgia (term expires in March 2024)
  • Valentino Rahming, Carnegie Mellon University (GSC Representative; term expires in March 2023)
  • Scott Jarvis, The University of Utah (ex officio, voting, Treasurer; term expires in March 2025)

Nominating Committee

  • Chair: Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (term expires in March 2023)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, non-voting, President-Elect; term expires March 2023)

Resolutions Committee

  • Chair: Noha Ghali, The University of North Carolina at Charlotte (term expires in March 2023) 
  • Wendy Li,  Duke Kunshan University (term expires in March 2023) 
  • Prem Phyak, The Chinese University of Hong Kong (term expires in March 2023) 
  • Fabiola Ehlers-Zavala, Colorado State University (liaison, non-voting, President; term expires in March 2023)

Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Rachel Showstack, Wichita State University (term expires in March 2023)
  • Vice-Chair: Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (term expires in March 2023)
  • Jacob Rieker, Pennsylvania State University (GSC Designee) (term expires in March 2025)
  • Mario López-Gopar, Universidad Autónoma Benito Juárez de Oaxaca (term expires in March 2025)
  • Katherine Moran, Center for Applied Linguistics (ex officio: in representation of President of CAL)
  • Amelia Tseng, American University (ex officio: JNCL Representative) (term expires in March 2026)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: Jonathan Rosa, Stanford University (term expires in March 2023)
  • Shondel Nero, New York University (term expires in March 2023) 
  • Jerry Lee, University of California, Irvine (term expires in March 2023)
  • Alison Mackey, Georgetown University (ex officio, non-voting: 2022 awardee)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, non-voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Graduate Student Award Committee

  • Chair: Atsushi Hasegawa, University of Hawai'i at Mānoa (term expires in March 2023)
  • Virak Chan, Purdue University  (term expires in March 2023)
  • Jungmin Kwon, Michigan State University  (term expires in March 2023)
  • Joel Heng Hartse, Simon Fraser University  (term expires in March 2023)
  • Olumide Ajayi, University of Georgia (GSA winner in 2022)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires in March 2023)

First Book/Book Award Committee

  • Chair: Matthew Prior, Arizona State University (appointed; term expires in March 2024)
  • Xuesong (Andy) Gao, University of New South Wales, Australia (elected; term expires in March 2023)
  • John Hedgcock, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (elected; term expires in March 2023)
  • Judit Kormos, Lancaster University, UK (elected; term expires in March 2023)
  • Miyuki Sasaki, Waseda University, Japan (appointed; term expires in March 2024)
  • Stephanie Vandrick, The University of San Francisco (appointed in 2021; term expires in March 2024)
  • Saskia Van Viegen, York University (term expires in March 2025)
  • Mostafa Papi, Florida State University (term expires in March 2025)
  • Miguel Perez-Milans, University College London (elected, term expires in March 2025)
  • Hyunjung Shin, University of Saskatchewan (elected, term expires in March 2025)
  • Yasuko Kanno, Boston University (Member-at-Large, term expires in March 2024)

Dissertation Award Committee

  • Chair: Jaran Shin, Jyung Hee University, Korea (appointed; term expires in March 2023)
  • Hayriye Kayi-Aydar, The University of Arizona (elected; term expires in March 2023)
  • Maggie Kubanyiova, University of Leeds, UK (appointed; term expires in March 2023)
  • Kevin McManus, The Pennsylvania State University (elected; term expires in March 2023)
  • Randi Reppen, Northern Arizona University (appointed; term expires in March 2023)
  • Julie Sykes, The University of Oregon (Member-at-Large; term expires in March 2023)

Research Article Award Committee

  • Chair: Yuko Butler, The University of Pennsylvania (appointed; term expires in March 2023)
  • Jason Mizell, The University of Connecticut (appointed; term expires in March 2024)
  • Christine Tardy, University of Arizona (elected; term expires in March 2025)
  • Luke Plonsky, Northern Arizona University (elected; term expires in March 2025)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires in March 2023)

Distinguished Public Service Award Committee

  • Chair: Manka Varghese, The University of Washington (elected, term expires in March 2023)
  • Uju Anya, The Pennsylvania State University (elected, term expires in March 2023)
  • Ashley Moore, Boston University (appointed; term expires in March 2025)
  • Nihat Polat, Texas State University (term expires in March 2025) 
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Committee on Online Education and Outreach

  • Chair: Michael Amory, Oklahoma State University (appointed; term expires in March 2023)
  • Vice-Chair: Stephanie Link, Oklahoma State University (AAALetter Editor: appointed, term expires in March 2023; committee term expires in March 2024)
  • Joe Cunningham, Georgetown University (appointed; term expires in March 2023)
  • Jinrong Li, Georgia Southern University (appointed; term expires in March 2023)
  • Stephen Skalicky, Victoria University Wellington, New Zealand (appointed; term expires in March 2024)
  • Katherine Christoffersen, University of Texas Rio Grande Valley (appointed; term expires in March 2025)
  • Svetlana Koltovskaia, Northeastern State University (term expires in March 2025)
  • Sarah Hercula, Missouri University of Science and Technology (term expires in March 2025)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (ex officio, voting, President-Elect; term expires in March 2023)

Committee on Conference Connections

  • Chair: Dustin Crowther, The University of Hawai‘i at Mānoa (appointed; term expires in March 2023)
  • Brittany Frieson, The University of North Texas (appointed; term expires in March 2024)
  • Mihiri Jansz, The Open University of Sri Lanka, Sri Lanka (appointed; term expires in March 2024)
  • Matt Kessler, The University of South Florida (appointed; term expires in March 2023)
  • Jiyoon Lee, University of Maryland, Baltimore County (appointed; term expires in March 2023)
  • Irasema Mora Pablo, Universidad de Guanajuato, Mexico (appointed; term expires in March 2024)
  • Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania (appointed, GSC representative)
  • Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (appointed; term expires in March 2023)
  • Romy Ghanem, Northern Arizona University (term expires in March 2025)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (ex officio, non-voting, 2nd Vice President; term expires in March 2023)

Distinguished Service and Engaged Research Graduate Student Award in Relation to Diversity Efforts Committee

  • Co-Chair: Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania (GSC representative, co-chair; term expires in March 2023)
  • Co-Chair: Jacob Rieker, The Pennsylvania State University (GSC representative, co-chair; term expires in March 2023)
  • Valentino Rahming, Carnegie Mellon University (GSC Secretary, Diversity Committee; term expires in March 2023)
  • Rachel Showstack, Wichita State University (PAEC representative; term expires March 2023)
  • Ryuko Kubota, University of British Columbia (2nd Vice President; term expires in March 2023)
The Graduate Student Council
  • Co-Chair: Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania
  • Co-Chair: Jacob Rieker, The Pennsylvania State University
  • Secretary, Member-at-large (Diversity): Valentino Rahming, Carnegie Mellon University
  • Member-At-Large (Event Planning): Sophia Minnillo, University of California, Davis
  • Member-At-Large (Newsletter): Alyssa Wolfe, Michigan State University
  • Member-At-Large (Social Media): Paul J. Meighan, McGill University, Canada
Representatives on External Boards/Associations

AILA

  • International Committee - Agnes He, Stony Brook University, AAAL Secretary
  • Laura Gurzynski-Weiss, Indiana University, AILA Secretary General

AIALA

  • Anne Marie Guerrettaz, Washington State University


Cambridge University Press/Annual Review of Applied Linguistics

  • Editor: Alison Mackey, Georgetown University
  • 2 board-appointed editorial directors:
    • Uju Anya, Pennsylvania State University (term expires in December 2022)
    • Prem Phyak, The Chinese University of Hong Kong (term expires in April 2023)

American Anthropological Association Open-Access Repository Advisory Board

  • Sabina Perrino, SUNY Binghamton
History

Click to view a PDF file of the history of AAAL committees from 1978 through the present.