Committees & Councils

2021 to 2022

Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Scott Jarvis, The University of Utah (Treasurer)
  • Patricia Duff, University of British Columbia (President)
  • Lourdes Ortega, Georgetown University (1st Vice President)
  • Peter De Costa, Michigan State University (2nd Vice President)
  • Kendall King, The University of Minnesota (Immediate Past President)
  • Terry Dougherty, AAAL Business Office (ex officio)

FFAL Trustees

  • Chair: Joan Kelly Hall, The Pennsylvania State University (term ends March 2023)
  • Past Chair: Suresh Canagarajah, Pennsylvania State University (term ends March 2022)
  • Associate Chair: Dudley Reynolds, Carnegie Mellon University Qatar (term ends March 2024)
  • Laxmi Prasad Ojha, Michigan State University (GSC representative, non-voting)
  • Xiao Tan, Arizona State University (GSC representative, non-voting)
  • Scott Jarvis, The University of Utah (Treasurer, ex officio, voting)

Nominating Committee

  • Chair: Junko Mori, University of Wisconsin at Madison
  • Kendall King, The University of Minnesota (ex officio, Immediate Past President)
  • Manka Varghese, University of Washington
  • Angel Lin, Simon Fraser University
  • Xuesong (Andy) Gao, University of New South Wales

Resolutions Committee

  • Chair: Luke Plonsky, Northern Arizona University
  • Noha Ghali, The University of North Carolina at Charlotte
  • Yiran Xu, University of California, Merced

Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (term expires March 2022)
  • Vice-Chair: Rachel Showstack, Wichita State University (term expires March 2022)
  • Svetlana Koltovskaia, Oklahoma State University (GSC Designee) (term expires March 2022)
  • Katherine Moran, Center for Applied Linguistics (ex officio: in representation of President of CAL)
  • Amelia Tseng, American University (ex officio: JNCL Representative) (term expires March 2026)
  • Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (term expires March 2023)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio, voting: Immediate Past President)

Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: Wayne Wright, Purdue University
  • Aya Matsuda, Arizona State University
  • Jonathan Rosa, Stanford University
  • Kathleen Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (ex officio: 2021 awardee)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio, non-voting: Immediate Past President)

Graduate Student Award Committee

  • Chair: Jongbong Lee, Nagoya University of Commerce & Business, Japan
  • Meagan Driver, Michigan State University
  • Atsushi Hasegawa, The University of Hawai‘i at Mānoa
  • Yuliana Kenfield, Western Oregon University
  • Paul J. Meighan, McGill University, Canada (GSA winner in 2021)

Book Award Committee

  • Chair: Nancy Bell, Washington State University (elected; term expires March 2022)
  • Jasone Cenoz, University of the Basque Country, Spain (elected; term expires March 2022)
  • Angela Creese, The University of Stirling, UK (appointed; term expires March 2022)
  • Xuesong (Andy) Gao, University of New South Wales, Australia (elected; term expires March 2023)
  • Anne Marie Guerrettaz, Washington State University (appointed; term expires March 2022)
  • John Hedgcock, Middlebury Institute of International Studies at Monterey (elected; term expires March 2023)
  • Judit Kormos, Lancaster University, UK (elected; term expires March 2023)
  • Matthew Prior, Arizona State University (appointed; term expires in March 2024)
  • Miyuki Sasaki, Waseda University, Japan (appointed; term expires in March 2024)
  • Stephanie Vandrick, The University of San Francisco (appointed in 2021; term expires March 2024)
  • Christina Higgins, The University of Hawai‘i at Mānoa (Member-at-Large; term expires March 2022)

Dissertation Award Committee

  • Chair: Amanda Kibler, Oregon State University (elected; term expires March 2022)
  • Hayriye Kayi-Aydar, The University of Arizona (elected; term expires March 2023)
  • Maggie Kubanyiova, University of Leeds, UK (appointed; term expires March 2023)
  • Kevin McManus, The Pennsylvania State University (elected; term expires March 2023)
  • Randi Reppen, Northern Arizona University (appointed; term expires March 2023)
  • Jaran Shin, Jyung Hee University, Korea (appointed; term expires March 2023)
  • Julie Sykes, The University of Oregon (Member-at-Large; term expires March 2023)

Research Article Award Committee

  • Chair: Ute Römer, Georgia State University (elected; term expires March 2022)
  • Yuko Butler, The University of Pennsylvania (appointed; term expires March 2023)
  • Jason Mizell, The University of Connecticut (appointed; term expires March 2024)
  • Junko Mori, The University of Wisconsin Madison (elected; term expires 2022)
  • Jennifer Leeman, George Mason University (Member-at-Large; term expires March 2023)

Distinguished Public Service Award Committee

  • Chair: Ari Sherris, Texas A&M University-Kingsville (appointed; term expires March 2022)
  • Uju Anya, The Pennsylvania State University (elected, term expires March 2023)
  • Suhanthie Motha, The University of Washington (appointed; term expires March 2022)
  • Manka Varghese, The University of Washington (elected, term expires March 2023)
  • Kendall King, The University of Minnesota (Immediate Past President; ex officio, voting, term expires March 2022)

Committee on Online Education and Outreach

  • Chair: Carolin Fuchs, Northeastern University (appointed; term expires March 2022)
  • Vice-Chair: Michael Amory, Oklahoma State University (appointed; term expires March 2023)
  • Joe Cunningham, Georgetown University (appointed; term expires March 2023)
  • Yu Jung Han, The University of Rochester (appointed; term expires March 2022)
  • Jinrong Li, Georgia Southern University (appointed; term expires March 2023)
  • Stephanie Link, Oklahoma State University (appointed; term expires March 2022)
  • Stephen Skalicky, Victoria University Wellington, New Zealand (appointed; term expires March 2024)
  • Kendall King, University of Minnesota (ex officio, voting: Immediate Past President)

Committee on Conference Connections

  • Chair: Bethany Gray, Iowa State University (appointed; term expires March 2023)
  • Dustin Crowther, The University of Hawai‘i at Mānoa (appointed; term expires March 2023)
  • Brittany Frieson, The University of North Texas (appointed; term expires March 2024)
  • Mihiri Jansz, The Open University of Sri Lanka, Sri Lanka (appointed; term expires March 2024)
  • Matt Kessler, The University of South Florida (appointed; term expires March 2023)
  • Jiyoon Lee, University of Maryland, Baltimore County (appointed; term expires March 2023)
  • Irasema Mora Pablo, Universidad de Guanajuato, Mexico (appointed; term expires March 2024)
  • Laxmi Prasad Ojha, Michigan State University (appointed; term expires March 2022)
  • Christina Ponzio, Michigan State University (appointed; term expires March 2022)
  • Bedrettin Yazan, The University of Texas at San Antonio (appointed; term expires March 2023)
The Graduate Student Council
  • Co-Chair (GSC representative on EC & FFAL): Laxmi Prasad Ojha, Michigan State University (term expires March 2022)
  • Co-chair (GSC representative on PAEC): Svetlana Koltovskaia, Oklahoma State University (term expires March 2022)
  • Secretary (GSC representative on FFAL): Xiao Tan, Arizona State University (term expires March 2022)
  • Member-at-Large (Newsletter): Nathan Thomas, UCL Institute of Education, UK (term expires March 2022)
  • Member-at-Large (Social Media): Oksana Moroz, Indiana University of Pennsylvania (term expires March 2022)
  • Member-at-Large (Event Planning): Lupe Rincon-Mendoza, The Pennsylvania State University (term expires March 2022)
Representatives on External Boards/Associations

AILA

  • International Committee - Fabiola Ehlers-Zavala, INTO Colorado State
  • Claire Kramsch, University of California, Berkeley, Past President
  • Laura Gurzynski-Weiss, Indiana University, Research Networks Coordinator


Cambridge University Press/Annual Review of Applied Linguistics

  • Editor: Alison Mackey, Georgetown University
  • 2 board-appointed editorial directors:
    • Elizabeth (Liz) R. Miller, University of North Carolina Charlotte (term ends March 2022)
    • Uju Anya, Pennsylvania State University (term ends December 2021)

American Anthropological Association Open-Access Repository Advisory Board

  • Sabina Perrino, SUNY Binghamton
History

Click to view a PDF file of the history of AAAL committees from 1978 through the present.